A2 sütten Sağlıklı, lezzetli yoğurt nasıl yapılır?

Taş gibi nefis bir yoğurt yapmaya ne dersiniz? İlk defa yapacakları uyaralım; tarif uzun gibi görünüyor ama bir kez denediğinizde, aslında son derece kolay olduğunu göreceksiniz. Tarifimizi adım adım dikkatle uygulayarak evde sağlıklı ve lezzetli yoğurt yapmanın keyfini yaşayın!

1- Öncelikle tencereye sütü dökmeden içini su ile çalkalayın. Bu işlem sütün dibinin tutmaması için önemli. Ardından yüksek ateşte üzeri köpük köpük olana kadar karıştırıp sütünüzü 92°C 'yi geçmeyecek şekilde ısıtın.

2- Süt köpük köpük olmaya başladığında, durmayacak şekilde altını kısın. Temiz bir kaşık yardımıyla 10 - 15 dk boyunca köpük köpük olan sütü havalandırarak ısıtmaya devam edin.

3- Isıtma işlemi bittikten sonra yoğurt mayalayacağınız cam, toprak ya da seramik kabı temiz bir mutfak örtüsünün orta kısmına alın. Isınan sütü kaba boşaltın ve mayalama sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin.

4- Mayalama sıcaklığını 47-48°C olarak tavsiye ediyoruz. Uygun sıcaklığı anlayabilmek adına serçe parmağınızın uç kısmını sütün içine daldırın. Süt ne çok ılık ne de çok sıcak olmalıdır. Parmağınız sütün ısısına en az 10 saniye dayanmalıdır. Biz sıcaklığı derece ile  ölçmenizi tavsiye ederiz. 3 litre süt için maya miktarı en az 3 yemek kaşığı (80-100 g ) olmalıdır.

5- Mayalama için kullanacağınız yoğurdu, küçük bir kasede maya olmayı bekleyen az miktarda ılık süte karıştırdıktan sonra yoğurdu mayalayacağınız kabın ortasından süte ekleyip kaşık yardımıyla karıştırın. Mayalanan sütün sıcaklığını koruması için alt kısmında kalan örtüyle çevresini ve üzerini kapatın.

( Daha yoğun kaymaklı bir yoğurt yapmak istiyorsanız kaptan sütü alırken ve mayayı karıştırırken kaymağı bozmamaya, kaymağı orta kısmından delerek yavaşça ilave etmeye dikkat edin.)

6- Mayalanma süresi esnasında yoğurdunuzu 45°Cnin altına düşmeyecek şekilde, çalkalanmadan sabit kalmasına özen gösterin.

7- Ortalama 3,5-4,5 saat sonrasında yoğurdunuzun üzerini açın. Yoğurdu ağzı açık bir şekilde 10 dakika havalandırdıktan sonra kapatarak +4°Cde buzdolabına koyun. Yoğurt yapısının bozulmaması için çok fazla hareket ettirmemeye dikkat edin.

8- Yoğurdu 1 gün buzdolabında dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

 

*(Kaynatmadan 92°‘yi geçmeyecek şekilde ısıtmaktaki amaç yoğurdun kıvamını artırırken sütün besin değerlerini korumaktır.)

 

 Âfiyet olsun.

A2 sütten Sağlıklı, lezzetli yoğurt nasıl yapılır?